Krav maga a bezpieczeństwo

Krav maga postrzegana jest jako jedna z brutalniejszych technik samoobrony. Pod względem wyprowadzanych ciosów czy stosowanych technik może jawić się jako niezwykle agresywna, a zarazem niebezpieczna forma neutralizacji zagrożenia. Jednakże u podstaw krav magi leży rozwaga, opanowanie oraz szeroko rozumiana sztuka kontroli emocji. Czy mimo tego można powiedzieć, że krav maga jest bezpieczna? Czy krav maga może powodować kontuzje i urazy?

Czy krav maga jest bezpieczna?

Trening krav maga to intensywna aktywność fizyczna, podczas której dochodzi do sytuacji kontaktowych – kopnięć, uderzeń czy pchnięć. Z tego powodu wiele osób rozpoczynających zajęcia z samoobrony zastanawia się, czy to na pewno bezpieczna forma zajęć. Odpowiedź na to pytanie tak naprawdę zależy od instruktorów i samych uczestników. Jeśli zajęcia są prowadzone pod odpowiednim nadzorem, w sposób przemyślany i zgodny z zasadami Krav Maga Global, wówczas sama aktywność nie stwarza większego zagrożenia. Dlatego też instruktorzy Akademii Obrony Saggita skupiają się na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa, w pełni kontrolując przebieg zajęć. Nieustannie się szkolimy, dzięki czemu możemy świadczyć nasze usługi na wysokim poziomie. Na zajęcia te mogą uczęszczać nie tylko osoby dorosłe, ale także młodzież – w najbliższym czasie planujemy uruchomić zajęcia krav maga dla dzieci we Wrocławiu. Obecnie trwa nabór na zajęcia do nowych grup krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu.

 

Krav maga to także nauka pokory i samokontroli

 

Umiejętność biegłego posługiwania się krav magą to wsparcie, które nierzadko daje przewagę w starciu z uzbrojonym, lecz słabo wyszkolonym agresorem. Jednakże sama w sobie nie stanowi narzędzia, którym można byłoby skutecznie atakować i terroryzować osoby postronne. Dlaczego? Ponieważ cała technika samoobrony opracowana jest tak, by skutecznie się bronić. To agresor musi zainicjować działanie przemocowe, abyśmy my mogli się wybronić. Ponadto już od pierwszych zajęć kraverki i kraverzy uczeni są czterech zasad, które definiują tzw. gradację obrony:

 

  • Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych;
  • Jeśli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, oddal się jak najszybciej;
  • Jeśli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się oddalić, to walcz przy użyciu wszelkich dostępnych i pomocnych przedmiotów;
  • Jeśli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i nie masz do dyspozycji pomocnych przedmiotów, to walcz w sposób maksymalny, bez stawiania sobie jakichkolwiek ograniczeń;

 

Zwróć uwagę na dwie pierwsze zasady – są one podstawowymi środkami obrony, jednak wymagają one dyscypliny i samokontroli. Innymi słowy – nie proś się o guza, nie prowokuj i nie szukaj zaczepki. To wymaga pokory w sytuacji, gdy np. agresor zaczepia naszą partnerkę, znieważa nas lub podjudza do ataku. Dlatego też instruktorzy krav maga zwracają uwagę nie tylko na aspekt fizyczny, ale także psychiczny zajęć. Pokora, cierpliwość, umiejętna ocena sytuacji to tylko niektóre elementy, które pomagają kształtować trening samoobrony.

 

Kontuzje i urazy podczas treningu krav magi

 

Krav maga jest metodą skuteczną przede wszystkim z uwagi na metody tzw. full contact. Wiąże się to z wyprowadzaniem ciosów oraz symulacją walki, nierzadko w przewadze jednej ze stron. W związku z tym nieodłącznym ryzykiem związanym z treningiem samoobrony jest możliwość wystąpienia urazów. Nie należy jednak się zrażać – nauka krav magi (w szczególności moduł sparingu) odbywa się w ochraniaczach na krocze, na piszczele, z gumową szczęką i rękawicami do boksu. To skutecznie minimalizuje ryzyko jakiegokolwiek innego urazu niż niegroźne stłuczenie. Ponadto na sali zawsze jest przynajmniej jeden doświadczony trener, który czuwa nad bezpiecznym przebiegiem zajęć. Zdecydowana większość kontuzji wynika z niestosowania się do poleceń instruktora lub lekceważenia ogólnych zasad bezpieczeństwa, np. rezygnacja z noszenia suspensorów. Nasi instruktorzy dbają o bezpieczny przebieg treningu, jednak to, czy faktycznie taki on będzie, zależy także od uczestników zajęć.

Podobne Newsy