Jak dobrać rękawice do krav magi?

Jednym ze stałych elementów krav magi jest moduł sparingowy, czyli ćwiczenia bazujące na wyprowadzaniu ciosów. Początkowo kierowane są one w stronę tarcz, by po pewnym czasie tworzyć sytuacje sparingowe pomiędzy kursantami. Nieodłącznym elementem tych zajęć są rękawice bokserskie oraz rękawice grapplingowe, czyli tzw. piąstkówki. W swojej budowie nie różnią się niczym od tych spotykanych w ringu czy w oktagonie. Podstawą udanego treningu bez kontuzji jest odpowiedni dobór rękawic do krav magi.

Rękawice do krav magi – najważniejsze informacje

 

Krav maga jest systemem samoobrony stawiającym na pełną kontaktowość i użycie wszelkich niezbędnych środków do odparcia ataku. Nic więc dziwnego, że jednym ze stałych elementów ćwiczeń jest nauka wyprowadzania i kierowania ciosów. Źle wyprowadzone uderzenie może sprawić, że zwichniemy sobie nadgarstek, stłuczemy dłoń, a nawet złamiemy paliczki lub kości śródręcza. Aby do tego nie dopuścić, stosuje się dwie formy prewencji – nadzór instruktorski i rękawice ochronne. Rolą prowadzącego zajęcia jest taka kontrola przebiegu ćwiczeń, by zminimalizować zagrożenie odniesienia kontuzji. Nie byłoby to możliwe bez odpowiednich rękawic – bokserskich i chwytnych, które przydadzą się mniej więcej po pierwszym miesiącu treningów. Istotny jest dobór odpowiedniego rozmiaru – zbyt małe będą powodować niekomfortowy ucisk, zbyt duże nie ustabilizują dłoni, w obu przypadkach tracony jest bezcenny walor ochronny.

 

Jak wybrać rękawice do krav magi?

 

Krav maga to system bazujący przede wszystkim na użyteczności – i na tym każda osoba powinna się skupić się przy wyborze rękawic. Zdecydowanie ważniejsze od markowego produktu czy rozpoznawalnego producenta jest jego odpowiednie dopasowanie. Przy rękawicach bokserskich najważniejszym elementem jest waga produktu. Powszechnie przyjęta praktyka głosi, że im cięższe są rękawice bokserskie, tym do większej dłoni są przystosowane. Waga wyrażona jest w uncjach (1 uncja [oz] = 28,4 grama), a ogólnodostępny asortyment rozmiarów prezentuje się następująco:

 

  • 8 uncji – dla dzieci i młodzieży
  • 10 uncji – dla młodzieży z dużymi dłońmi i kobietami z małymi dłońmi 
  • 12 uncji – dla kobiet i mężczyzn z małymi dłońmi
  • 14 uncji – dla mężczyzn
  • 16 uncji – dla mężczyzn z dużymi dłońmi

 

Rękawice grapplingowe, zwane też rękawicami chwytnymi, piąstkówkami czy rękawicami MMA nie powinny przysporzyć problemu. Ich rozmiar podawany jest w systemie od XS do XL, czyli tak, jak standardowa odzież. Co więcej, system ten można nieco przyrównać do rozmiarów uncyjnych – jeśli wyposażeni jesteśmy w rękawice bokserskie 12 uncji, to warto rozważyć zakup piąstkówek w rozmiarze M. Tabela rozmiarów wygląda następująco:

 

  • XS- dla dzieci i młodzieży
  • S – dla młodzieży z dużymi dłońmi i kobietami z małymi dłońmi 
  • M – dla kobiet i mężczyzn z małymi dłońmi
  • L – dla mężczyzn
  • XL – dla mężczyzn z dużymi dłońmi

 

Kiedy jest odpowiedni moment na zakup rękawic do krav magi?


Część sportów i systemów walk wymaga pewnych nakładów inwestycyjnych na start – do gry w squasha musisz mieć rakietę, a na treningi aikido powinieneś przychodzić w kimono. Tego na szczęście nie ma w krav madze, a przynajmniej nie na początku. Dobrze będzie zakupić rękawice po pierwszym miesiącu treningu krav magi. Po tym czasie jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie chcesz kontynuować naukę. Jeśli nie – przynajmniej nie wydasz od razu 200-300 złotych na dwie pary rękawic, które mogłyby Ci zalegać. Jeśli tak – możesz z powodzeniem kupić rękawice i trenować moduły sparingowe. Podpowiadamy: na naszej stronie znajdziesz bardzo dobre rękawice bokserskie i piąstkówki w przystępnej cenie. Możemy je wysłać kurierem pod wskazany adres lub przywieźć na zajęcia krav maga we Wrocławiu, Wałbrzychu lub Świdnicy. W pierwszej kolejności wybierz rękawice bokserskie, dopiero później kup piąstkówki. Dlaczego? Ponieważ najpierw nauczysz się wyprowadzać ciosy w tarcze, a dopiero później do ciosów dojdą elementy chwytania za kończyny, gdy poza biciem się przyjdzie Ci rozbroić przeciwnika. W razie pytań skorzystaj z pomocy naszych instruktorów – lepiej poprosić ich o doradzenie w zakupie niż losowo wybierać rękawice i ich rozmiar.

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?