Instruktor krav magi – wymagania, zarobki, obowiązki

Zajęcia z krav magi cieszą się coraz większą popularnością wśród różnych grup, bez względu na wiek, płeć czy styl życia. To sprawia, że wiele osób decyduje się na otwarcie własnej działalności lub podjęcie pracy jako instruktor krav magi. Jednak jak w każdej branży, tak i tu trzeba być świadomym odpowiedzialności, obowiązków i wymagań względem przyszłych instruktorów. Jak zostać instruktorem krav magi? Ile lat doświadczenia potrzebujesz? Ile zarabia instruktor krav magi? Czy wymagane jest zaświadczenie o niekaralności? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!Instruktor krav magi – charakterystyka

 

Większości z nas instruktor kojarzy się z osobą, która posiada głęboką, specjalistyczną wiedzę w danym zagadnieniu. Do tego dochodzą praktyczne umiejętności, które pomagają w przekazywaniu tejże wiedzy uczestnikom. Jest to oczywiście fakt, co nie oznacza, że każdy kraver z wieloletnim doświadczeniem będzie dobrym nauczycielem. Prawda jest taka, że to zaledwie jedna z wielu składowych, które zawierają się w osobie dobrego instruktora krav magi. Poza wiedzą i umiejętnościami istotą jest dojrzałość emocjonalna i umiejętność panowania tak nad sobą, jak na innymi. Deeskalacja sytuacji stresowych czy konfliktowych, empatia oraz łatwość nawiązywania kontaktów będą atutem. 

 

W krav madze nie ma miejsca dla socjopatów czy psychopatów, którzy chcą wyżywać się na uczestnikach lub którzy czerpią satysfakcję z przemocy. To sprawia, że do roli instruktora dopuszczone powinny być osoby, które budzą w innych autorytet oparty na doświadczeniu, a nie na strachu. Krav maga operuje w systemie walki full contact, co oznacza, że instruktor musi przewidywać zagrożenia i tak wydawać polecenia, aby ograniczyć ryzyko kontuzji do minimum. A jeśli dojdzie do wypadku, konieczna jest znajomość pierwszej pomocy przedmedycznej. Poza tym oczywistości: wysoka kultura osobista, doskonała organizacja pracy własnej, dobre odnajdywanie się w kontakcie z klientami.Jak zostać instruktorem krav magi?

 

Zawód instruktora w odniesieniu do instruktora krav magi objęty jest tzw. deregulacją. Oznacza to, że każda osoba, która stwierdzi, że ma kompetencje do świadczenia takich usług może otworzyć swoją działalność. Oczywiście nie jest to właściwa ścieżka – o wiele lepszym pomysłem będzie osobiste uczestnictwo w zajęciach krav maga, systematyczne uzyskiwanie stopni P i G oraz odbycie specjalnego kursu instruktorskiego. Ile czasu trzeba chodzić na krav magę, by mieć pewną biegłość? Z jednej strony – człowiek uczy się przez całe życie, więc należy nieustannie podnosić swoje kompetencje. Z drugiej zaś strony przyjmuje się okres od 3 do 5 lat regularnego uczestnictwa za odpowiedni do przejścia z poziomu Practitioner do Graduate. Dopiero na poziomach G1-G5 można mówić o na tyle dobrym wyszkoleniu, by prowadzić podstawowe zajęcia krav magi. Jeśli chodzi o kursy instruktorskie, tutaj kluby świadczące takie usługi mają swoje własne wymagania. Najczęściej spotykane to:

 

  • Odpowiedni wiek – minimum 18 lat;
  • Brak przeszłości kryminalnej (zdarzają się wymagania złożenia zaświadczenia o niekaralności);
  • Odpowiedni staż w klubie – minimum 3 lub 4 lata aktywnych treningów;
  • Brak przeciwwskazań do pełnienia roli instruktora.

 

W Akademii Obrony Saggita nie praktykujemy ogólnodostępnych kursów instruktorskich. Takie sytuacje zdarzają się na zaproszenie chief instructora – Tadeusza Dubickiego, który na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia oferuje możliwość przystąpienia do kursu instruktora krav maga.Zarobki instruktora krav magi

 

Na ostateczną wysokość zarobków instruktora wpływają rozmaite elementy. Pierwszym z nich jest rodzaj współpracy, a konkretniej: czy pracujemy dla kogoś, czy dla siebie samego. Będąc zatrudnionym w firmie, początkujący instruktor może liczyć na wynagrodzenie około 3000-3200 złotych “na rękę”. Doświadczeni kraverzy oraz Ci, którzy podejmują się większej liczby zajęć mogą osiągnąć pułap nawet do 4000 złotych netto. Często praktykowaną formą rozliczenia jest współpraca prowizyjna, czyli zapłata za poprowadzenie zajęć. Tutaj można liczyć na kwotę od 200 do 350 złotych za grupę, zmienne są zależne przede wszystkim od liczebności uczestników i stopnia zaawansowania zajęć. Osoby decydujące się na własną działalność gospodarczą mogą liczyć na zarobki w granicach od 5.000 złotych wzwyż po odprowadzeniu podatków i składek, jednak bez uwzględnienia kosztów wynajmu hali treningowej. W przypadku instruktorów z własną działalnością kluczowe jest to, jaką stawkę pobierają od jednego uczestnika i jak często odbywają się zajęcia. Można przyjąć, że przy stawce 50 złotych od osoby za pojedynczą jednostkę treningową instruktor “na czysto” otrzyma 15-20 złotych.

Podobne Newsy