Ochraniacz na zęby do krav magi – jak wybrać, jak formować?

Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że krav maga jest sportem typu full contact, czyli pełnokontaktowym. To oznacza, że konieczne jest stosowanie ochraniaczy, które zabezpieczają ćwiczących przed kontuzjami. Szczególnie wrażliwą sferą są okolice twarzy, a wraz z nią – szczęka i zęby. Jednym z obowiązkowych rodzajów ochraniaczy są ochraniacze na zęby, doskonale znane wszystkim osobom, które trenują sporty walki. Jak dobrać ochraniacz na zęby do krav magi?

Jak dobrać ochraniacz na zęby?

 

Ochraniacz ochraniaczowi nierówny – na rynku dostępne są rozmaite warianty wykonane z różnych materiałów. Dobór ochraniacza na zęby więc opiera się na dwóch płaszczyznach. Pierwszy z nich to wybór układu ochraniacza – czy jest on pojedynczny, czy też podwójny. Pojedynczy ochraniacz na zęby jest mocowany do górnej szczęki, niejako też “chowa” dolne zęby. Nie zapewnia on jednak tak dobrej ochrony jak ochraniacz podwójny, który jednak nie jest często wybierany do krav magi – dedykowany jest on zawodnikom mieszanych sztuk walki. Druga płaszczyzna to rodzaj materiału, z którego wykonany jest ochraniacz na zęby. Podstawowe modele – w zupełności wystarczające do krav magi – wykonane są z jednej warstwy materiału, najczęściej silikonu. Zaawansowane modele wykonane są z żelu i mają dwie, a niekiedy nawet trzy warstwy ochronne. Do tego warianty żelowe posiadają kanały oddechowe i rozwiązania przeciwdziałające gromadzeniu się śliny, co zdecydowanie zwiększa komfort treningu.  Jak formować ochraniacz na zęby?

 

Całkowicie zrozumiałe jest to, że każdy element odzieży i każdy ochraniacz ma swój rozmiar i tego samego moglibyśmy oczekiwać od ochraniaczy na zęby. Można jednak się zdziwić, jeśli się oczekuje, że ten rodzaj ochrony będzie dostępny w standardowej rozmiarówce. Jedyne rozróżnienie w wymiarach polega na podziale ochraniaczy na dziecięce i dla dorosłych. Dlaczego w taki sposób? Ponieważ ochraniacz można formować, czyli dopasować do swojego zgryzu i stanu uzębienia. W teorii dwóch mężczyzn ważących 70 kg i mierzących 180 cm może nosić ten sam rozmiar – L. W praktyce ich uzębienie może się różnić na tyle, że ochraniacz jednego z nich nie będzie w najmniejszym stopniu się pokrywać z ochraniaczem drugiego. Dlatego konieczne jest uformowanie ochraniacza, co jest bardzo prostą czynnością wykonywaną w pięciu krokach:

 

  1. Ochraniacz wrzuć do naczynia, do którego wlejesz wrzątek;
  2. Zalej ochraniacz wrzątkiem i pozostaw na minutę w naczyniu;
  3. Wylej gorącą wodę i zalej ochraniacz zimną wodą na około 5 sekund;
  4. Włóż ochraniacz na zęby do górnej lub dolnej szczęki (zależnie, którą chcesz chronić) i w naturalny sposób zaciśnij zęby – trzymaj tak ochraniacz przez minutę;
  5. Wyjmij ochraniacz, opłucz go pod zimną wodą i schowaj do opakowania.

 

Pamiętaj, by w trakcie formowania ochraniacza w naturalny sposób oddychać przez nos, nie przez usta. Kilka godzin po uformowaniu ochraniacza przymierz go i jeśli w jakikolwiek sposób będzie on odstawać od części uzębienia, powtórz kroki od 1 do 5. Czasami może być konieczne kilkukrotne formowanie, co nie świadczy o defekcie produktu.Co jeszcze warto wiedzieć o ochraniaczach na zęby?


Wiecie już, jak dobrać ochraniacz na zęby i na czym polega jego formowanie. Nim jednak ruszycie do sklepu, by wybrać swoją ochronę, powinniście jeszcze pamiętać o trzech kwestiach. Pierwsza z nich dotyczy aspektu higienicznego. Dość oczywista kwestia – nie pożyczaj swojego ochraniacza, po każdym użyciu umyj go i zdezynfekuj. Po zakończeniu treningu przechowuj swój ochraniacz w dołączonym do niego opakowaniu z plastiku. Druga kwestia to regularność wymiany ochraniacza na zęby. O ile kask do krav magi czy ochraniacze na piszczele mogą posłużyć Ci przez lata, o tyle ochraniacz na zęby powinieneś wymieniać raz do roku. Ta forma ochrony zużywa się znacznie szybciej, ponieważ pracuje przez cały czas, nie tylko gdy przyjmujesz ciosy na twarz. Trzecia kwestia to marka, a raczej to, aby nie skreślać niekoniecznie rozpoznawalnych producentów. Adidas jest faktycznie renomowanym producentem, Venum z kolei jest rozpoznawalny w świecie sztuk walki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po mniej znane marki pokroju Cohortes czy OBX Bushido. Jeżeli zależy Wam na solidnym ochraniaczu w przystępnej cenie, warto skorzystać z propozycji dostępnej w naszym sklepie. Ochraniacz odbierzecie podczas pierwszego treningu lub zamówicie z dostawą pod wskazany adres.

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?