Ochraniacze na piszczele do krav magi – jak wybrać?

Wyprowadzanie kopnięć to jedna z podstawowych czynności, jakie przyjdzie nam wykonywać podczas treningów krav magi. Wiele z nich angażuje dolną partię nóg, gdzie znajdują się podatne na kontuzje kości piszczelowe. Aby nie nabawić się złamania lub pęknięcia, stosowane są ochraniacze na piszczele. W jaki sposób dobrać ochraniacz na piszczele do krav magi? Dlaczego warto wyposażyć się w ten rodzaj zabezpieczenia? Czy ich stosowanie jest obowiązkowe? Ochraniacze na piszczele – to musisz wiedzieć!

 

Osłona piszczeli jest niezwykle istotna we wszelkich sportach kontaktowych, gdzie wyprowadzane są kopnięcia. Stąd chociażby zawodnicy muay thai, kickboxingu, K1 czy mieszanych sztuk walki często wykorzystują takie ochraniacze podczas treningu. Pomagają one w zamortyzowaniu ciosu, przejmując cały impet w razie nieczystego trafienia. Bez nich na treningu znacznie częściej pękałyby lub łamały się kości, co w oczywisty sposób wyłącza zawodnika na co najmniej kilka miesięcy. Chociaż krav maga sama w sobie nie jest sportem, to i tak istnieje potrzeba zapewnienia kursantom bezpieczeństwa. Ta odpowiedzialność leży nie tylko po stronie instruktorów, ale też samych trenujących. Prowadzący zajęcia objaśnia techniki i przekazuje polecenia, ale jeśli kursanci się do nich nie zastosują, to może dojść do przykrego wypadku. Aby zminimalizować ryzyko nawet nieumyślnego kontuzjowania sparingpartnera, podczas ćwiczeń z kopnięciami należy stosować ochraniacze na piszczele. Należy się w nie zaopatrzyć po kilku pierwszych treningach, nie później niż po pierwszych sześciu tygodniach zajęć, o czym pisaliśmy we wcześniejszym tekście.Najlepsze ochraniacze na piszczele – czyli jakie?

 

Oczywistą kwestią jest, że w sklepach fighterskich znajdziemy różne rodzaje ochraniaczy. Podczas gdy jedne będą wątpliwej jakości i posłużą przez maksymalnie kilkanaście treningów, inne solidnie będą się trzymać nawet po kilku latach. Zwróć więc uwagę na materiały oraz jakość wykonania ochraniacza i nie wybieraj najtańszego modelu. Dobrym wyborem będzie winyl, poliuretan (materiał PU) lub skóra syntetyczna, ale też warto rozważyć droższe modele ze skóry naturalnej. Prawidłowo dobrany ochraniacz powinien osłaniać stopę, piszczel i goleń, choć na rynku coraz częściej można trafić na warianty z ochroną kolana. Unikajmy ochraniaczy dedykowanym MMA – tam materiał jest znacznie cieńszy i wstrząsy nie będą tak dobrze absorbowane, jak chociażby ochraniacze w kickboxingu. Jednak poza ochroną, dobry ochraniacz na piszczel powinien gwarantować maksimum mobilności. Nie może on w żaden sposób obcierać skóry czy blokować ruchów, nie może się też zsuwać, obracać czy zjeżdżać z piszczeli na golenie lub łydki. Bardzo dobre modele w atrakcyjnych cenach dostępne są na naszej stronie internetowej.Jak wybrać odpowiednie ochraniacze na piszczele?

 

Wiemy już, w jaki sposób określić, czy dany ochraniacz będzie nadawać się do treningu krav maga. Teraz czas sprawdzić, w jaki sposób należy dopasować rozmiar i model piszczela do swojej nogi. Przede wszystkim nie kupujcie ochraniaczy na piszczele w ciemno – ktoś, kto z reguły nosi ubrania w rozmiarze L może potrzebować ochraniacza w rozmiarze M lub XL. Pozwólcie sobie na ten komfort i poproście sprzedawcę o możliwość przymierzenia ochraniacza. Ochraniacze posiadające stopkę, czyli osłonę stopy, muszą gwarantować Ci swobodę prostowania i zginania stopy. Sam materiał stopki nie powinien sięgać do Twoich palców – gdyby je przykrył, miałbyś znaczne trudności w poruszaniu się. Ze względu na fakt, iż trenujemy krav magę w obuwiu, sugerujemy wybór modeli bez stopki – są one znacznie bardziej poręczne i praktyczne podczas zajęć. Z drugiej strony ochraniacz powinien być na tyle długi, by przykryć rzepkę przy zgięciu kolana. Nie może być on ani zbyt nisko (wówczas odsłonimy kolano przy podniesieniu nogi), ani zbyt wysoko (materiał będzie odstawać od kolana, co osłabi ogólną osłonę). Im jesteście wyżsi i im szerszą lub lepiej zbudowaną macie łydkę, tym większy rozmiar ochraniacza na piszczele powinniście wybrać.

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?