Krav maga dla dzieci – wszystko, co warto wiedzieć!

Krav maga to jedna z najpopularniejszych technik samoobrony, która zyskała uznanie nie tylko w formacjach mundurowych. Cywile – zarówno mężczyźni, jak i kobiety – chętnie przychodzą na treningi, by umieć się bronić. Coraz częściej zgłaszają się też rodzice, którzy chcą zapisać na kurs krav maga swoje dzieci. Jak wyglądają takie treningi i co warto wiedzieć przed pierwszymi zajęciami?

 

Co to jest krav maga?

Krav maga to izraelski system samoobrony wywodzący się z Izraela, który stanowi mieszaninę najskuteczniejszych elementów sztuk walki. Twórcą krav magi jest Imi Lichtenfeld, który w okresie II Wojny Światowej sam doświadczał stałego i realnego zagrożenia życia jako członek gminy żydowskiej. Jego zamysłem było stworzenie takiego systemu, by bazował na naturalnych odruchach człowieka, a więc był łatwy do przyswojenia i wdrożenia. Jednocześnie, ważna była skuteczność szczególnie w sytuacji, gdy agresor lub agresorzy mieli przewagę fizyczną i liczebną nad ofiarą. Tak powstała krav maga, w której jedna osoba jest w stanie uciec trzem napastnikom, a drobnej postury kobieta poradzi sobie z napakowanym osiłkiem. Spotkamy się tu między innymi z boksem, zapasami, jiu jitsu czy karate, które w praktyczny sposób dostosowane są do sytuacji z życia codziennego. Eyal Yanilow – jeden z uczniów Imiego Lichtenfelda – kontynuuje prace nad popularyzacją i dostosowaniem krav magi do zmieniającego się świata. Jako prezes Krav Maga Global promuje taką formę samoobrony również wśród najmłodszych, którzy to mogą paść ofiarą napastników w drodze z i do szkoły, podczas zabawy z rówieśnikami czy nawet w szkole. Zarówno Eyal, jak i my sami jesteśmy przekonani, że zajęcia z krav magi dla dzieci to doskonały pomysł łączący samoobronę z ćwiczeniami ruchowymi!

 

Jak wyglądają treningi krav maga dla dzieci w Akademii Obrony Saggita?

Treningi krav maga dla dzieci w Akademii Obrony Sagiita to połączenie aktywności fizycznej, edukacji dla bezpieczeństwa i podstawowych, prostych technik samoobrony. Zapraszając na zajęcia dzieci w wieku 8-14 lat mamy świadomość, że młodzi kursanci dopiero dojrzewają, ich ciało i umysł jest w trakcie kształtowania. Jednocześnie uwaga dziecięca jest znacznie łatwiejsza do rozproszenia, a ich mózgi – choć są chłonne – łatwo się wyłączają. Dlatego stawiamy na maksimum praktyki i energiczne ćwiczenia ruchowe służące holistycznemu rozwojowi. Poprzez takie zajęcia dziecko nie tylko kształtuje w sobie odpowiednie postawy i uczy się identyfikować zagrożenie we wczesnym etapie. Różnica między krav magą dla dzieci a krav magą dla dorosłych jest większa rola proedukacyjna i mniejszy stopień brutalizacji zajęć. Zamiast kopnięć w krocze czy uderzeń w okolice twarzy, dzieci dowiedzą się, co zrobić, gdy zaatakuje je agresywny pies lub nieznajoma osoba zacznie je zaczepiać. Zajęcia też są nieco krótsze – trwają nie 1,5 godziny, ale około 50-55 minut. Tutaj jednak mamy na uwadze względy praktyczne i komfort samych rodziców, dzięki czemu domowy grafik nie będzie aż tak obciążony.

 

Czy krav maga dla dzieci jest bezpieczna?

Choć krav maga uczy samoobrony za wszelką cenę i wszelkimi dostępnymi środkami, to same zajęcia są bezpieczne. Zdecydowana większość treningu nie należy do wysoce kontuzjogennej formy ruchu. Szczególnie wśród najmłodszych grup wiekowych minimalizujemy do zera wszelkie formy interakcji, które mogłyby się skończyć niefortunnym zdarzeniem. Z czasem, gdy młode kraverki i kraverzy wyrobią w sobie odpowiednią koordynację ruchową i zwinność, zaczynamy wprowadzać techniki samoobrony. Te jednak przeprowadzamy przy zastosowaniu dodatkowych środków ochronnych w postaci rękawic bokserskich i ochraniaczy na krocze. Nad całym procesem edukacyjnym czuwa wykwalifikowana kadra instruktorska, odpowiednio przeszkolona do pracy z dziećmi. Osoby prowadzące zajęcia natychmiast reagują na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Jeśli dziecko celowo, złośliwie lub uporczywie powtarza niebezpieczne zachowanie, a rozmowy z instruktorem nie działają, zastrzegamy sobie prawo do odsunięcia takiego uczestnika od reszty treningu. Bezpieczeństwo i zdrowie naszych kursantów – zarówno dzieci, jak i dorosłych – zawsze było, jest i będzie dla nas priorytetem.

 

SPRAWDŹ TAKŻE: Czy warto zapisać się na zajęcia krav maga?

 

Pierwsze zajęcia krav maga – co warto wiedzieć?

Dziecko zapisane, pierwsze zajęcia zbliżają się wielkimi krokami – czas się na nie przygotować. Mamy dobre wieści – nie musicie szykować kosztownej wyprawki na krav magę! Przez pierwsze 10-12 miesięcy nie będziemy wymagać niczego ponad to, co dziecko zabiera ze sobą na WF. Wygodne obuwie zmienne oraz, czysty, niekrępujący ruchów strój sportowy w zupełności wystarczą. Poza odzieżą, warto wyposażyć dziecko w wodę – nawadnianie się w trakcie treningu jest bardzo ważne! Pierwsze większe zakupy czekają po około roku od rozpoczęcia treningów. Wtedy to młodzi uczestnicy zajęć powinni mieć rękawice bokserskie i suspensorium, czyli ochraniacz na krocze. Tu z pomocą przyjdą nasi instruktorzy, którzy pomogą wybrać odpowiedni sprzęt w zależności od gabarytów pociechy. Jako Akademia Obrony Saggita aktywnie poszukujemy producenta, który spełni nasze oczekiwania co do wysokiej jakości produktu w rozsądnej cenie. Dzięki temu już wkrótce będziemy mogli zaproponować sprzęt treningowy dla dzieci w naszym sklepie internetowym. Podsumowując – na pierwsze zajęcia krav maga dla dzieci należy zabrać obuwie zmienne, strój sportowy i butelkę wody do picia. 

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Krav Maga Saggita
Prezent na Mikołajki dla osoby trenującej krav magę
Ochraniacze na piszczele – wszystko, co warto wiedzieć
Krav maga – dla kogo? Kto może zapisać się na zajęcia krav maga?