Różnice pomiędzy sportowcem a osobą niewytrenowaną widać już na pierwszy rzut oka. Zupełnie inna sylwetka, różna metodyka treningowa czy bardziej rozbudowana muskulatura to jednak nie wszystko. Najważniejsze różnice są te niewidoczne gołym okiem, a mowa przede wszystkim o wydolności. Jednym z czynników definiujących wydolność jest pułap tlenowy, znany również pod zapisem VO2 Max. Czym jest pułap tlenowy i jakie znaczenie ma dla osób, które trenują krav magę?

(więcej…)

Decydując się na treningi jakichkolwiek sportów walki lub samoobrony typu full contact, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie. Ochraniacze pozwalają uniknąć szeregu niebezpiecznych kontuzji, zapewniając bezpieczeństwo tak sobie, jak i partnerowi sparingowemu. Rozsądną propozycję dla każdej osoby trenującej krav magę są ochraniacze na przedramiona. Chociaż nie są one wymagane, tak jak suspensory czy rękawice, to ich obecność może znacznie pomóc.

(więcej…)

Pierwotnie była jednostką ciepła, obecnie stosowana jest do określania wartości energetycznej pożywienia. Kilokalorie – bo o nich mowa – otaczają nas zewsząd, od półek sklepowych przez restauracje aż po nasze smartwatche z funkcją pomiaru. Nic dziwnego – na ich podstawie bazuje dietetyka, która pomaga budować masę mięśniową, chudnąć czy też dobrze się odżywiać. Wiele osób obserwuje to, ile kalorii spala podczas aktywności fizycznej, by utrzymać deficyt kaloryczny. Nasi kursanci mogą zadawać sobie pytanie – ile kalorii spala krav maga?

(więcej…)

Znasz to nieprzyjemne, nieco bolesne uczucie w mięśniach po intensywnym treningu? Jest ono tym mocniejsze, jeśli dopiero zaczynasz swoją aktywność fizyczną. Często mówi się, że to zakwasy po treningu i że jest to pożądane zjawisko. Okazuje się jednak, że ani to zakwasy, ani też nie jest to wskazany stan. Czym więc są tak naprawdę zakwasy i dlaczego nie jest to ten znany wszystkim ból po treningu? W jaki sposób – i czy w ogóle powinniśmy – walczyć z zakwasami?

(więcej…)

 

Każda osoba, która decyduje się na podjęcie regularnej aktywności fizycznej, powinna robić to z głową. Mowa tu nie tylko o racjonalnym i systematycznym treningu, ale też podstawowej wiedzy związanej z treningami. Jednym z istotniejszych pojęć w tym zakresie są treningi aerobowe i anaerobowe, zwane inaczej tlenowym i beztlenowym. Czym różnią się te dwa rodzaje treningów, w jaki sposób wpływają na jakość ćwiczenia i w którym z zakresów mieści się krav maga?

(więcej…)

Emerytura to czas na realizowanie naszych pasji i hobby, na które w okresie życia zawodowego nie zawsze mieliśmy czas. To także konieczność zadbania o własną aktywność fizyczną i sprawność umysłu. Brak ruchu, monotonia i zasiedzenie w domu nie wpływają korzystnie na nasz okres seniorski. Ciekawym, a zarazem pożytecznym zajęciem jest nauka samoobrony – krav maga dla seniora. Czy osoby starsze mogą ćwiczyć krav magę? Czy będzie to dla nich bezpieczne zajęcie? Jakie choroby i przeciwwskazania dyskwalifikują seniorów z treningów krav magi?

(więcej…)

Każda osoba, która regularnie uprawia sport, mogła doświadczyć bolesnego skurczu mięśni. Przyczyny takiej sytuacji mogą być różne: od przepracowania organizmu przez niedobory elektrolitów aż po niedostateczną rozgrzewkę. Regularnie powtarzające się skurcze są uciążliwe, dlatego warto zadbać o siebie i swój komfort treningu. W tym wpisie sprawdzamy, czym tak naprawdę jest skurcz, jakie są najczęstsze przyczyny skurczów oraz jak sobie z nimi radzić w trakcie i po treningu.

(więcej…)

Wyprowadzanie kopnięć to jedna z podstawowych czynności, jakie przyjdzie nam wykonywać podczas treningów krav magi. Wiele z nich angażuje dolną partię nóg, gdzie znajdują się podatne na kontuzje kości piszczelowe. Aby nie nabawić się złamania lub pęknięcia, stosowane są ochraniacze na piszczele. W jaki sposób dobrać ochraniacz na piszczele do krav magi? Dlaczego warto wyposażyć się w ten rodzaj zabezpieczenia? Czy ich stosowanie jest obowiązkowe? 

(więcej…)

Woda stanowi podstawę funkcjonowania ludzkiego organizmu – jest ona niezbędna do prawidłowej pracy naszych organów. Podczas treningów krav magi pocimy się, co oznacza znaczne ubytki wody i konieczność ich uzupełniania. Jednak nie tylko woda powinna być dostarczana do organizmu – należy także pamiętać o elektrolitach odpowiedzialnych za zachodzące w organizmie procesy życiowe. Jak się nawadniać i dlaczego nawadnianie podczas treningu jest tak istotne?

(więcej…)

Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że krav maga jest sportem typu full contact, czyli pełnokontaktowym. To oznacza, że konieczne jest stosowanie ochraniaczy, które zabezpieczają ćwiczących przed kontuzjami. Szczególnie wrażliwą sferą są okolice twarzy, a wraz z nią – szczęka i zęby. Jednym z obowiązkowych rodzajów ochraniaczy są ochraniacze na zęby, doskonale znane wszystkim osobom, które trenują sporty walki. Jak dobrać ochraniacz na zęby do krav magi? (więcej…)