Unikaj sytuacji i miejsc niebezpiecznych. Oddal się, gdy je napotkasz. Korzystaj podczas obrony z przedmiotów, które masz pod ręką. Walcz! Oto (sparafrazowane) cztery pierwsze zasady samoobrony Krav Maga, czyli izraelskiego systemu walki. Jego zadaniem jest nie tylko przekazanie adeptom odpowiednich ruchów i technik, ale również nauczenie ich właściwego nastawienia psychicznego w sytuacji zagrożenia. Dzięki temu poradzą sobie podczas walki zarówno z jednym napastnikiem, jak i z wieloma, pomimo stresu.

Na czym polega?

Krav Maga w przeciwieństwie do innych sztuk walki nie jest ściśle powiązany ze specjalnie utworzoną filozofią życia. Nie, w tym systemie chodzi przede wszystkim o realne podejście do zagrożenia, ocenę ryzyka oraz wykorzystanie wyuczonych technik i sposobów pokonania stresu, aby skutecznie i w najprostszy możliwy sposób poradzić sobie z napastnikiem. Metody nie uwzględniają skomplikowanych ruchów, ani sekwencji, które zajmowałyby zdecydowanie za dużo czasu i mogłyby zapewnić przeciwnikowi dodatkową przewagę.

System Krav Maga uczy adeptów w jaki sposób wykorzystać najefektywniej to, czym dysponujemy. Dotyczy to przede wszystkim własnego ciała – każde kopnięcie bądź uderzenie powinno trafić w odpowiednie miejsce na przeciwniku. Jednak nie ma tu sztywnych reguł: „odpowiednim miejscem” jest to, które jest w danym momencie wyeksponowane i właściwie wykorzystane zapewni nam największą skuteczność, przechylając szalę zwycięstwa na naszą stronę. Dlatego też Krav Maga uczy przede wszystkim sposobu myślenia oraz dostrzegania w jaki sposób porusza się przeciwnik, aby wyszukać jego słabe punkty i efektywnie je wykorzystać.

Krótko o historii

Twórcą Krav Maga jest Imrich Lichtenfeld, urodzony w 1910 roku w ówczesnej Czechosłowacji. Podczas wieloletniej nauki gimnastyki, zapasów oraz boksu zrozumiał, że dużo efektywniejsze są metody działania, których głównym zadaniem jest unikanie niebezpieczeństwa, a gdy to się nie powiedzie skuteczne pokonanie napastnika. Imrich nauczał cywili w jaki sposób tego dokonać, czym po jego śmierci zajął się jego przyjaciel oraz najlepszy uczeń – Eyal Yanilov. To właśnie Eyal rozwinął i opracował system, z którego instruktorzy korzystają do dziś.

KMG

Krav Maga Global (KMG) to organizacja, która została zapoczątkowana jeszcze przez Imricha Lichtenfelda, ale obecnie na jej czele stoi Eyal Yanilov. Działa w 60 krajach na całym świecie, organizując szkolenia i seminaria przy udziale najlepszych instruktorów tego systemu walki. Oferowane są również liczne kursy online, a także przygotowywane są poradniki oraz przewodniki po Krav Maga.

Dla kogo?

Do nauki systemu samoobrony Krav Maga może przystąpić właściwie każdy. Poczynając od dzieci i nastolatków, przez mężczyzn, po kobiety. Do każdej grupy zostają odpowiednio dopasowane techniki i ruchy, aby jak najefektywniej wykorzystać to, czym dysponują. Zajęcia są przeznaczone nie tylko dla cywili, ale również firm ochroniarskich, jednostek specjalnych, a także wojska bądź takich służb, jak policja. Wystarczy tylko chęć do nauki i gotowość do rozpoczęcia intensywnych treningów.

Masz pytanie ? Odpowiemy na nie jak najszybciej!
Krav Maga Messenger
Translate »
X