Początki krav magi – jak narodził się jeden z najskuteczniejszych systemów samoobrony?

Na tle innych sztuk walki, krav maga jest stosunkowo młodym systemem – jej korzenie sięgają lat 30-tych XX wieku. Nie oznacza to jednak, że ta metoda samoobrony jest gorsza od dalekowschodnich sztuk czerpiących z tradycji samurajów. Krav maga to wyjątkowo pragmatyczny system walki – bez filozoficznej otoczki, symulowanych sytuacji czy symboliki. To właśnie w tej prostocie tkwi cały geniusz, który sprawia, że krav maga uchodzi za jedną z najskuteczniejszych metod samoobrony na całym świecie.

Imi Lichtenfeld – twórca krav magi

 

Osobą, od której wszystko się zaczęło, byl Imi Lichtenfeld – urodzony w 1910 roku w Austro-Węgrzech członek żydowskiej mniejszości, którego ojciec – Samuel Lichtenfeld – był policjantem. Tuż po narodzinach Imiego rodzina wyemigrowała do Czechosłowacji, a jego ojciec został głównym inspektorem policji w Bratysławie. Istotny jest fakt, że Samuel odpowiadał również za nauczanie samoobrony policjantów z całej Czechosłowacji, a w celu realizacji tego zadania założył klub “Herkules”. W latach 30-tych – stopniowo nasilały się nastroje antysemickie, a w Czechosłowacji coraz częściej dochodziło do ataków na żydowskie dzielnice. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej diasporze, Imi – poza trenowaniem zapasów, boksu i gimnastyki – zbierał młodych, wysportowanych Żydów i organizował “patrolówki” mające na celu ochronę Żydów przed atakami antysemitów. Szybko jednak zauważył, że walki na macie czy w ringu znacznie się różnią od tego, co dzieje się w trakcie bójki ulicznej. Problem ten był widoczny nie tylko w momencie, gdy liczniejszy wróg wyciągał pałki i noże, ale też gdy coraz więcej osób odnosiło poważne obrażenia.

 

Krav maga – początki i rozwój

 

Założeniem krav magi od samego początku było stworzenie takiego systemu, który będzie możliwie intuicyjny, bazujący na odruchach i naturalnych reakcjach. Nie było tu miejsca na fair play – kopnięcia w krocze, ciosy na oczy i gardło czy wykorzystywanie podręcznych przedmiotów nierzadko definiowało o skuteczności obrony. Jednak podstawą było zwyczajne unikanie miejsc niebezpiecznych oraz zastosowanie odwrotu (o ile był on możliwy). Stąd pochodzą cztery główne zasady krav magi oraz myśl, by używać naturalnych reakcji i odruchów w walce. Atak ma być maksymalnie skuteczny, a osoby znajdujące się w stanie zagrożenia muszą być gotowe do nierównej walki, np. z 3 przeciwnikami. Imi stworzył system na tyle skuteczny, że stał się podstawą samoobrony cywili, a po wojnie – także służb mundurowych. Krav maga – czyli z hebrajskiego “walka w bliskim kontakcie” – zdobyła uznanie i w 1948 roku Imi został osobą odpowiedzialną za wyszkolenie w walce wręcz Izraelskich Sił Obrony. Tutaj też rozpoczyna się tworzenie militarnej odmiany krav magi, której celem jest nie tylko ochrona własnego życia, ale także możliwie szybkie zabicie przeciwnika.

 

Krav maga współcześnie

 

Imi Lichtenfeld zmarł w 1998 roku, a na archiwalnych zdjęciach z lat 70-tych prezentował się jako sympatycznie wyglądający starszy pan z wąsem. Jednak ta niegroźna kreacja nie powinna przesłaniać faktu, że Imi pozostawił po sobie jeden z najlepszych systemów samoobrony na świecie. “Dziedzicem” i kontynuatorem jego dzieła jest Eyal Yanilow – wybitny uczeń Imiego, któremu szybko powierzono rolę dalszego szkolenia innych osób. To, co Imi tłumaczył w praktyce, Eyal nie tylko przyswajał, ale także spisywał w licznych książkach kierowanych do cywili. Aby ten system uczynić jeszcze popularniejszym, Eyal założył Międzynarodową Federację Krav Magi i odwiedzał kraje na całym świecie, promując nowy system samoobrony. Imi i Eyal osobiście wyszkolili pierwsze pokolenie instruktorów krav maga na bazie ujednoliconych zasad. Dzięki temu rozmaite służby mundurowe – na czele z Izraelskimi Siłami Specjalnymi – korzystają z niezwykle skutecznych technik walki wręcz. Po śmierci Imiego przejął na siebie ciężar odpowiedzialności, czego wyrazem jest utworzenie w 2010 roku KMG, czyli Krav Maga Global. Jest to stowarzyszenie elitarnych kraverów, którzy w swoich krajach odpowiadają za organizację zajęć i promocję krav magi. Do tego grona należy m.in. Tadeusz Dubicki – założyciel Akademii Obrony Saggita, który jednocześnie jest chief instruktorem podczas zajęć.

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?