Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?

Skuteczna samoobrona to przede wszystkim walka wszelkimi dostępnymi metodami i przedmiotami, które mamy do dyspozycji. Poza umiejętnościami przyswojonymi na zajęciach z krav magi, warto wyposażyć się w poręczne i dyskretne środki, które nam pomogą. Wiele osób decyduje się na gaz pieprzowy, który zmieści się do torebki lub w kieszeniach spodni. Co warto wiedzieć na temat gazu pieprzowego, jakie są jego rodzaje i czy gaz pieprzowy jest skuteczny?Gaz pieprzowy – co warto o nim wiedzieć?

 

Gaz pieprzowy to najprostszy, a zarazem stosunkowo bezpieczny i bezkontaktowy sposób samoobrony. Stosowany jest nie tylko przez cywili, ale też przez służby porządkowe – od ochrony przez jednostki prewencji policji aż po oddziały antyterrorystyczne. Gaz pieprzowy działa drażniąco na błony śluzowe i skórę, w wyniku czego podrażnione oczy silnie łzawią, wzrok ulega zamgleniu, a przy wdechu pojawia się silne pieczenie, ślinotok i intensywny, niekontrolowany kaszel. Reakcję taką wykazują nie tylko ludzie, ale i zwierzęta, dzięki czemu gaz pieprzowy to dobra metoda odstraszania agresywnych psów. Środkiem drażniącym w cywilnych wersjach gazu jest oleożywica, a za uczucie pieczenia odpowiada doskonale znana kapsaicyna (to przez nią papryczki chilli są tak ostre). To, jak intensywny jest dany gaz, determinuje wskaźnik OC% i SHU, czyli stężenie środka drażniącego oraz moc kapsaicyny. Sugerujemy wybieać te gazy, których OC% wynosi co najmniej 10%, a moc kapsaicyny jest nie mniejsza niż 2.000.000 SHU. Niekiedy spotyka się także oznaczenie MC%, czyli ostrość mieszanki w danym gazie. MC% poniżej 0,5 służy do obrony przed zwierzętami, od 0,5 do 2% na ludzi i większe zwierzęta (np. niedźwiedzie). Warto zaznaczyć, że wartość MC 2% to najwyższa dopuszczalna wartość ostrości mieszanki, która i tak niesie zagrożenie dla zdrowia człowieka.Rodzaje gazu pieprzowego

 

Dostępny na rynku gaz pieprzowy najczęściej klasyfikuje się na podstawie sposobów jego rozpylenia. Najpopularniejsze rodzaje gazu pieprzowego to:

 

  • Gaz pieprzowy typu stożek / mgła / chmura – najtańszy, a zarazem najmniej precyzyjny rodzaj gazu pieprzowego. Dobry do spryskania kilku napastników z bliskiej odległości. Wysoce podatny na wiatr i deszcz, przy frontalnym wietrze istnieje ryzyko, że gaz porazi ofiarę, nie agresorów.
  • Gaz pieprzowy typu strumień / punkt – nieco bardziej precyzyjny niż wcześniejszy wariant, również w przystępnej cenie. Ma jednak węższe pole rażenia, co sprawia, że należy celować w twarz agresora. Mniej podatny na wiatr i deszcz, nie nadaje się do użytku w zamkniętych pomieszczeniach. 
  • Gaz pieprzowy typu piana – stosunkowo rzadko spotykany, ale wyjątkowo skuteczny rodzaj gazu. Po trafieniu w napastnika zaczyna się pienić, agresor chcąc usunąć gaz z okolic oczu sprawia, że gaz pieni się jeszcze mocniej. Podatny na wiatr i deszcz, można stosować go w pomieszczeniach.
  • Gaz pieprzowy typu żel – najlepszy, ale i najdroższy rodzaj gazu pieprzowego. Ma znacznie dłuższy skuteczny zasięg, jednak wymaga precyzyjnego trafienia w okolice oczu. Bardzo trudny do usunięcia, niewrażliwy na wiatr i deszcz. Doskonale sprawdzi się w zamkniętych pomieszczeniach.Ile kosztuje gaz pieprzowy?

 

Ceny gazów pieprzowych wahają się od 20 do nawet 150 złotych za opakowanie 50-60 ml. Dobrej jakości żelowy gaz pieprzowy można mieć już za niespełna 60 złotych, co pozwoli skutecznie unieruchomić cel na co najmniej 30 minut. Droższe warianty gazu pieprzowego zazwyczaj mają w sobie znacznik UV, który pomoże zidentyfikować napastnika nawet po ustaniu działania drażniącego. Część z nich dysponuje także wbudowanym alarmem, który emituje głośny dźwięk po użyciu gazu – to pomaga zwrócić na siebie uwagę świadków zdarzenia. Niektóre modele – dla zwiększenia dyskrecji – imitują przedmioty codziennego użytku, np. długopis, zapalniczka czy szminka. Wraz z dodatkową dyskrecją w parze idzie najczęściej wyższa cena od standardowych modeli. Pamiętajcie jednak, by to nie cena, a opinie, rekomendacje ekspertów, rodzaj i moc danego gazu były najważniejszymi czynnikami wyboru gazu. I pamiętajcie, by mieć pod ręką chusteczkę dekontaminacyjną – nawet jeśli porazicie gazem napastnika i przypadkowo samych siebie, neutralizator gazu pomoże Wam szybko odzyskać świadomość i uciec od zagrożenia.

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Typowe błędy podczas krav magi. Jak unikać złych nawyków w trakcie treningu?