Stopnie biegłości w krav maga – ile trzeba trenować?

Każde kursy samoobrony czy sztuk walki zakładają pewne stopnie biegłości. Im dłużej ćwiczymy i im więcej czasu spędziliśmy na sali treningowej, tym wyższy poziom uzyskujemy. Dzięki nim możliwe jest określenie, jakie kompetencje posiada dana osoba, niezależnie od miejsca, w którym przyjdzie jej trenować. Jak wygląda hierarchia stopni w krav madze i jak długo trzeba uczęszczać, by uzyskać wyższy stopień? Sprawdź, czy jesteś w dobrym momencie, by podejść do egzaminu!Stopnie w Krav Maga – co powinieneś o nich wiedzieć?

 

Stopnie w krav madze to forma indykatorów, czyli wskaźników w postępach Twojej nauki. Indykatory dzielą się na trzy podgrupy: Practitioner, czyli osoba pozyskująca wiedzę, Graduate, czyli osoba rozszerzająca swoje obecne kompetencje oraz Expert, czyli osoba biegle znająca krav magę. Każda z podgrup wyróżnia pięć stopni, które są niczym kamienie milowe określające Twój aktualny zasób umiejętności. Im wyższa cyfra, tym wyższy stopień krav maga. Każdy kraver, który pomyślnie przejdzie egzamin z materiału wskazanego przez Krav Maga Global, otrzymuje naszywkę wraz z dyplomem potwierdzającym posiadanie odpowiednich kompetencji. 

 

Stopnie Practitioner

 

Każda osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z nauką krav magi, otrzymuje na start P0. Na tym etapie nie otrzymasz jeszcze naszywki ani dyplomu; pierwszą okazję do uzyskania oficjalnego stopnia KMG jest egzamin P1. Odbywa się on po około pół roku regularnych treningów i dopuszczeniu przez nauczyciela prowadzącego. Dopuszczenie jest konieczne, ponieważ ze względu na zróżnicowane tempo nauki, możesz potrzebować nieco więcej czasu niż 6 miesięcy, by pomyślnie zdać egzamin. Ogólnie przyjętą normą jest jednak zdawanie kolejnych egzaminów w odstępie co pół roku. To oznacza, że stopień P2 uzyskasz po roku treningów, P3 po półtora roku, P4 po dwóch latach i P5 po upływie dwóch i pół roku.

 

Stopnie Graduate

 

Jeżeli udawało Ci się zdawać stopnie Practitioner w przewidzianym rytmie, to stopnie Graduate również powinieneś zdawać co 6-8 miesięcy. Jednak nie będzie nic złego w tym, jeśli zajmie Ci to więcej czasu, na przykład 12 miesięcy. Znacznie lepiej zdać egzamin nieco później, ale w pierwszym podejściu, niż deprymować się kolejnymi niepowodzeniami. Podobnie jak przy stopniach Practitioner, tak i w Graduate będziesz miał pięć progów. Licząc od rozpoczęcia treningów, G1 uzyskasz nie szybciej niż po trzech latach treningów, G2 po trzech i pół roku, G3 po czterech latach, G4 po czterech i pół roku, a G5 po pięciu latach. Pamiętaj jednak, że pięć lat rozumiemy jako okres regularnych treningów i ciągłego zdobywania wiedzy. Nie wystarczy odczekać od 2023 do 2028 roku, by podejść do egzaminu G5 ze stopnia P0 czy P1.Stopnie Expert

 

Po uzyskaniu stopnia G5 możesz ubiegać się o włączenie do elitarnego grona kraverów, którzy posiadają stopień Expert. Warto podkreślić, że tylko stopnie Expert 1 i Expert 2 są otwarte dla każdego, kto spełni wymagania. Expert 3 wymaga uzyskania zaproszenia z siedziby KMG lub rekomendacji włodarzy KMG, zaś stopnie od Expert 4 do Expert 5 są przyznawane wyłącznie po oficjalnej propozycji egzaminu ze strony Krav Maga Global. Aby uzyskać stopień Expert 1, musisz aktywnie trenować w stopniu G5 przez przynajmniej 12 miesięcy, napisać pracę naukową związaną z krav magą na minimum 1000 słów, wyjechać na specjalny obóz szkoleniowy, gdzie przystąpisz do egzaminu teoretycznego (zaliczenie przyznawane po udzieleniu minimum 75% poprawnych odpowiedzi). Stopnie Expert są więc zarezerwowane tylko dla najlepszych i najbardziej zdeterminowanych kraverów.Stopnie krav maga a kolor pasówPowszechnie przyjętym systemem opisywania biegłości w sztukach walki jest przydzielanie pasów. W niektórych systemach obowiązują także dodatkowe insygnia, np. w aikido osoby posiadające czarny pas i stopień mistrzowski dan otrzymują hakama, czyli specjalne spodnie. Gdybyśmy chcieli opisać stopnie w krav madze na podstawie pasów w dalekowschodnich sztukach walki, hierarchia wyglądałaby następująco:

 

  • Biały pas – P0
  • Żółty pas – P1 i P2
  • Pomarańczowy pas – P3 i P4
  • Zielony pas – P5 
  • Niebieski pas – G1 i G2
  • Brązowy pas – G3 i G4
  • Czarny pas – G5
  • Czarny pas i hakama – stopnie Expert
Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?