Krav maga a sambo militarne – sistema. Czym różni się krav maga od systemy?

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować wzrost popularności militarnych technik samoobrony. Osoby chcące skutecznie nauczyć się bronić sięgają po te same dyscypliny, które wybierane są przez wojsko czy policję. Poza krav magą, dość często wybierane jest sambo militarne, czyli tak zwana systema lub sistema. Na czym polega systema, jakie są podobieństwa i różnice między krav magą i sambo militarnym i która dyscyplina jest lepsza do nauki?Kilka słów wstępu – krav maga

 

Każdy, kto uczęszcza na nasze zajęcia wie, czym w teorii jest krav maga i jak wygląda ona w praktyce. Jest to technika samoobrony, która stawia na maksymalną skuteczność, a przy tym zachowuje wysoki walor praktyczny. Nie ma tu wydumanych ruchów czy finezji niczym z dalekowschodnich sztuk walki. Nie ma też kodeksu bushido czy filozofii, którą powinien kierować się uczestnik zajęć. Liczy się to, by skutecznie odeprzeć agresora wszelkimi dostępnymi metodami. Kopnięcie w krocze, uderzenie w stawy czy pchnięcie w oczy nie są dozwolone w boksie, K1 czy innych sportach walki, ale nie w krav madze – tu liczy się skuteczność. Dzięki temu nawet filigranowa kobieta jest w stanie poradzić sobie z o wiele cięższym i silniejszym agresorem. Sama krav maga ma dodatkową “sekcję”, która ma charakter militarny. Jest ona bardzo podobna do wariantu cywilnego, z tą różnicą że cywil docelowo chce się oddalić od zagrożenia, a wariant militarny stawia na eliminację siły żywej.Czym jest sambo militarne – systema?

 

Systema to sztuka walki, która w Polsce nie jest aż tak popularna, jak wspomniana wyżej krav maga. Dzięki informacjom Polskiego Związku Sambo wiemy, że systema to jeden z trzech typów sambo – obok wariantu standardowego i sportowego, stanowi on odmianę militarną. Jej głównym założeniem jest szybka i skuteczna eliminacja agresora przy pomocy wszystkiego, co jest pod ręką. Poza walką “na gołe pięści”, adepci systemy uczą posługiwać się typowymi dla wojska przedmiotami w celu samoobrony, np. nożem lub saperką. Bardzo ważny jest fakt pracy na odruchach i świadomości biomechaniki organizmu, czyli chociażby tak prozaicznej kwestii, jak kontrola oddechu. Co bardziej wytrenowani wychowankowie sambo militarnego umieją błyskawicznie przekuć dystres (stres “negatywny”, budzący lęk i demotywację) w eustres (stres “pozytywny”, motywujący do działania). Przy tym sistema miała być możliwie prosta i szybka do nauki, bez rozbudowanych kombinacji.Krav maga a sistema – podobieństwa i różnice

 

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że krav maga i systema to bliźniacze sztuki samoobrony różniące się jedynie miejscem “wynalezienia”. Faktem jest, że są tutaj pewne podobieństwa: szybkość działania, bazowanie na prostych środkach celem jak najszybszego wyeliminowania zagrożenia czy powstanie w okolicy lat 30-tych XX wieku. Warto jednak zwrócić uwagę na różnice – sistema nie bez powodu częściej jest nazywana “sztuką walki”. Wywodzi się ona bowiem z sambo, czyli połączenia judo z rosyjską wersją zapasów, która powstała na potrzeby NKWD. Krav maga z kolei nie jest dyscypliną sportową – to unikalny “twór” powstały z myślą o prześladowanych Żydach na terenie Czechosłowacji. Ponadto krav maga czerpie ze znacznie większej ilości dyscyplin, takich jak boks, judo, kickboxing czy karate, przez co jest bardziej rozbudowana, ale też holistyczna. Ponadto krav maga nieustannie się rozwija pod patronatem KMG, sistema zaś bazuje na stałych schematach.Krav maga czy sambo militarne – co wybrać?


Patrząc na powyższe kwestie można stwierdzić, że krav maga ma szersze zastosowanie. Przyda się ona nie tylko w policji czy w wojsku, ale też w życiu codziennym. Systema zaś powstała docelowo na potrzeby Armii Czerwonej i jako taka z reguły kierowana jest do służb mundurowych. W krav madze o wiele łatwiej odnajdzie się osoba, która nie uprawiała dotychczas sportów lub która w sztukach walki nie uważa grapplingu za swój atut. Sistema polecane jest zaś tym, którzy trenowali lub trenują zapasy, a w szczególności sportowy lub cywilny wariant sambo. Jeśli zastanawiacie się, czy wybór krav magi będzie dobrą decyzją, kontaktujcie się z nami mailowo lub telefonicznie i umówcie się na trening próbny. Jest on bezpłatny, a po zajęciach instruktor z chęcią odpowie na Wasze pytania i przedstawi ścieżkę rozwoju. Dzięki temu w pełni świadomie będziecie mogli wybrać, czy treningi krav magi będą dla Was odpowiednie.

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?