Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce. Dane GUS za 2022 rok

Każdy z nas chce się czuć na co dzień bezpiecznie i nawet nie myśli o tym, czy jego miasto należy do bezpiecznych. Mroczna reputacja najczęściej jest przypisywana konkretnym dzielnicom w dużych miastach i aglomeracjach. Okazuje się jednak, że w czołówce najniebezpieczniejszych miast w Polsce wiele pozycji okupowane jest przez miasta prowincjonalne i miasteczka do 15.000 mieszkańców. Jak wygląda statystyka za 2022 rok i które miasta są w Polsce najmniej bezpieczne?Które miasta są najniebezpieczniejsze w Polsce?

 

Zanim omówimy temat niebezpiecznych miast w Polsce, należy przedstawić metodologię badań. Informacje pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego i obejmują rok 2022. Pod uwagę brane były tylko przestępstwa o charakterze kryminalnym. Uwzględniliśmy więc bójki. rozboje, gwałty, pobicia, zabójstwa czy wymuszenia, a wyłączyliśmy m. in. przestępstwa drogowe, cyberprzestępstwa, oszustwa podatkowe czy łapówkarstwo. Metodologia ta pozwala zobrazować, jak duża jest skala pomocy, w której to agresor – siłą i groźbą – dokonuje przestępstwa na ofierze, która to z reguły nie podejmuje działań samoobronnych. Wyznacznikiem bezpieczeństwa jest współczynnik przestępczości i wykrywalność – im wyższy współczynnik i niższa wykrywalność, tym bardziej niebezpieczne jest dane miejsce. Przykładowo, współczynnik przestępczości 34,2 oznacza, że na 1000 mieszkańców odnotowano średnio 34,2 zdarzenia, czyli w populacji 10.000 osób doszło do 342 przestępstw. Z kolei wykrywalność stanowi wartość procentową i w ten sposób 63% wykrywalności oznacza, że ze 100 spraw rozwiązano 63.Najniebezpieczniejsze miasta w Polsce w 2022 roku – ranking

 

Pod względem najniebezpieczniejszych rejonów Polski prym wiedzie województwo dolnośląskie – aż 7 z 10 najniebezpieczniejszych miast leżało na Dolnym Śląsku. Najbezpieczniejsze zaś okazały się rejony południowo-wschodniej Polski z Lubelszczyzną i Podkarpaciem na czele. Ranking najniebezpieczniejszych miast w Polsce w 2022 roku wygląda następująco:

 

 1. Jelenia Góra – współczynnik przestępczości 34,0; wykrywalność 66%
 2. Sopot – współczynnik przestępczości 31,8; wykrywalność 58%
 3. Legnica – współczynnik przestępczości 29,3; wykrywalność 48%
 4. Świętochłowice – współczynnik przestępczości 28,0; wykrywalność 76%
 5. Chocianów, Polkowice, Przemków (powiat polkowicki ogółem) – współczynnik przestępczości 26,5; wykrywalność 70%
 6. Wrocław – współczynnik przestępczości 25,6; wykrywalność 39%
 7. Katowice – współczynnik przestępczości 25,6; wykrywalność 64%
 8. Lubań, Świeradów-Zdrój, Leśna, Olszyna (powiat lubański ogółem) – współczynnik przestępczości 24,4; wykrywalność 47%
 9. Nidzica – współczynnik przestępczości 24,1; wykrywalność 80%
 10. Bolesławiec, Nowogrodziec (powiat bolesławiecki ogółem) – współczynnik przestępczości 23,7, wykrywalność 60%

 

Spośród największych polskich miast – poza Wrocławiem i Katowicami – czołówka wygląda następująco:

 • Szczecin (34. miejsce, 22,4 przestępstwa, 62% wykrywalności)
 • Poznań (37. miejsce, 21,7 przestępstwa, 39% wykrywalności)
 • Gdańsk (40. miejsce, 21,3 przestępstwa, 42% wykrywalności)
 • Warszawa (46. miejsce, 21,0 przestępstwa, 45% wykrywalności)
 • Kraków (63. miejsce, 19,1 przestępstwa, 60% wykrywalności) –  ex aequo Kielce

 

Krav maga – dla Twojego bezpieczeństwa

 

Dlaczego zdecydowaliśmy się poruszyć temat przestępczości przeciwko zdrowiu i życiu na stronie dedykowanej krav madze? Ponieważ w ten sposób edukujemy i podkreślamy, że nie ma miejsc, które całkowicie ochronią Cię przed napadem, gwałtem czy rabunkiem. Brzmi to przerażająco, jednak uwrażliwia nas na potrzebę znajomości technik skutecznej obrony siebie i swoich bliskich. Jedną z najskuteczniejszych metod samoobrony jest krav maga, która bazuje na dynamice i prostych, ale efektywnych technikach. Nie musisz regularnie uprawiać sportu, mieć świetną kondycję czy rozwiniętą muskulaturę. Odpowiednie techniki i systematyczne chodzenie na zajęcia sprawią, że poradzisz sobie z liczniejszym, silniejszym i uzbrojonym napastnikiem. Umiejętne zastosowanie krav magi pozwoli Ci ujść z groźnej sytuacji, dając Tobie i Twoim bliskim czas na oddalenie się od agresorów. Skorzystaj z naszej promocyjnej oferty 4 miesięcy treningów w cenie 3 i już dziś zapewnij sobie poczucie bezpieczeństwa. Zajęcia prowadzone są we Wrocławiu, Świdnicy oraz Wałbrzychu – więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszej zakładce “Krav Maga GRAFIK”.

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?