Typowe błędy podczas krav magi. Jak unikać złych nawyków w trakcie treningu?

Krav maga to skuteczny sposób samoobrony, który wymaga cierpliwości, pokory i regularnych treningów. Skrupulatna praca przyniesie szereg rezultatów, od większego poczucia bezpieczeństwa aż po praktyczną umiejętność obrony siebie i bliskich. Po drodze jednak można popełnić sporo błędów, które bez odpowiedniej korekty mogą się utrwalać. Jakie są najpowszechniejsze złe nawyki i jak ich unikać?Błąd 1: Złe nastawienie do treningu

 

Do naszej Akademii trafiają różne osoby ze zgoła odmiennych środowisk i to jest wspaniałe. Niezależnie od płci, wieku czy wykonywanego zawodu, każdy stanowi wartość dodaną. O ile większość osób ma świadomość, że są to zajęcia uczące samoobrony, o tyle zdarzają się pojedyncze przypadki traktujące krav magę jako zamiennik siłowni. Oczywiście, w trakcie zajęć jest dużo ruchu, a do szatni wrócisz spocony i nieco zmęczony. Jednakże nie zbudujesz tu sylwetki kulturysty, nie poprawisz swojej wydolności, nie zwiększysz też pułapu tlenowego. Przychodzenie na zajęcia z krav magi z nastawieniem, że zastąpią Ci one wysiłek na siłowni jest bez sensu. W efekcie możesz czuć rozczarowanie, gdy zamiast zgrabnej lub umięśnionej figury nauczysz się “tylko” skutecznie bronić. Innym przykładem złego nastawienia do treningu jest brak zaangażowania w wykonywanie ćwiczenia. Machinalne powtarzanie być może wykształci u Ciebie odruchy, ale nie nauczy Cię myślenia kraverskiego, czyli analizowania sytuacji, rozpoznawania zagrożeń i szukania rozwiązań.

 

 

Błąd 2: Lekceważenie rozgrzewki

 

O tym, jak istotna jest rozgrzewka, pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów. Rozgrzewka to najlepsze możliwe przygotowanie do wysiłku i zaledwie 10-15 minut wystarczy, by zapewnić sobie wysoką jakość na cały trening. Skrupulatne podejście do rozgrzewki zwiększa elastyczność mięśni i ruchomość stawów oraz minimalizuje ryzyko kontuzji. Lekceważenie rozgrzewki to prosta droga do skurczów i uszkodzeń, które mogą się przerodzić w wielotygodniowe urazy. Niestety, nie wszyscy to rozumieją i traktują rozgrzewkę po macoszemu, a nawet celowo spóźniają się, by ominąć tę część treningu. Z jednej strony prowadzimy aktywną, dynamiczną rozgrzewkę w formie grywalizacji, aby był to nie tylko obowiązek, ale też przyjemność. Z drugiej strony – rozgrzewka nie jest “formalnością do odhaczenia”, a formą zabezpieczenia Waszego zdrowia.Błąd 3: Ignorowanie zasad bezpieczeństwa

 

Bezpieczeństwo w krav madze to kluczowy aspekt, dzięki którym każdy uczestnik kończy trening szczęśliwie, bez poważnych obrażeń.To także podstawa, na której opieramy wzajemne zaufanie, zarówno między uczestnikami, jak i na linii instruktor – uczeń. Prowadzący zajęcia są wyczuleni na punkcie przestrzegania zasad bezpieczeństwa, które zostały ustalone dla wspólnego dobra. Jeśli ktoś się nie stosuje do poleceń i zasad, musi liczyć się z reprymendą, a w przypadku uporczywości zachowania – z nakazem opuszczenia sali. Zdajemy sobie sprawę, że zdecydowana większość braku zastosowania się do zasad bezpieczeństwa nie wynika ze złej woli, a z niezrozumienia polecenia czy zwykłego gapiostwa. Jeśli jednak ktoś świadomie dopuszcza się takiego naruszenia, musi być świadomy, że naraża siebie i postronnych na ogromne niebezpieczeństwo.Błąd 4: Włączony “tryb nieśmiertelności”


Na koniec element, który jest mieszaniną zbytniej pewności siebie, lekceważenia drugiej osoby i braku pokory. Roboczo nazywamy to “trybem nieśmiertelności”, ponieważ osoba prezentująca taką postawę sądzi, że – kolokwialnie mówiąc – nikt jej nie podskoczy. Pojawiają się tendencje do pasywnej agresji i prowokowania innych, co jest absolutnym zaprzeczeniem idei krav magi. “Tryb nieśmiertelności” to następstwo kształtowania złych postaw i nieprawidłowych nawyków, których nikt nie korygował. Współpraca z takimi uczestnikami w pewnym momencie staje się niemożliwa, dlatego też w Akademii Obrony Saggita wyznajemy zasadę “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Twój instruktor jest nie tylko trenerem od wydawania poleceń i prezentowania technik, ale też mentorem, który uczy Cię dyscypliny, samokontroli i pokory. Dzięki temu osiągasz sukces, a w razie zagrożenia potrafisz zachować spokój i skutecznie się obronisz.

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?