Kask do krav magi – czy warto go używać?

Kask do krav magi to jeden z nieobowiązkowych elementów wyposażenia kravera. “Nieobowiązkowy” nie oznacza “zbędny” – wręcz przeciwnie, bardzo dobrze jest posiadać taki kask dla własnego bezpieczeństwa. Jednak jak w przypadku rękawic, tak i tutaj można spotkać się z różnymi rodzajami kasków. Dlaczego warto jest stosować kask podczas zajęć krav magi? Który z nich sprawdzi się najlepiej podczas zajęć z samoobrony, a których modeli lepiej nie kupować? 

Kask do krav magi – dlaczego warto kupić?

 

Znane powiedzenie brzmi, że przezorny zawsze ubezpieczony – i to się sprawdza podczas zajęć krav magi, która jest przecież sportem kontaktowym. Lepiej bowiem wyposażyć się w kask i bezpiecznie wrócić do domu po ćwiczeniach niż doświadczyć przypadkowego rozcięcia skóry czy zdezorientowania po przyjęciu ciosu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zajęć zależy od instruktora, lecz także od uczestników, którzy powinni wzajemnie się pilnować poprzez chociażby stosowanie ochrony. Tak więc zakup kasku, który stanowi jeden z pięciu elementów zabezpieczeń to inwestycja we własne bezpieczeństwo i zdrowie. Nie tylko pomoże zamortyzować przyjęty cios, ale też ochroni zazwyczaj odsłonięte, a łatwe do uszkodzenia części ciała: kości policzkowe, brodę i skronie. Samo posiadanie kasku stanowi dodatkowy walor psychologiczny – czujemy się zabezpieczeni, a więc odbywamy treningi samoobrony w zdecydowanie większym komforcie.Rodzaje kasków do krav magi

 

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie istnieje odrębna kategoria kasków ochronnych tylko dla krav magi. Wszelkie rozwiązania w tym zakresie pochodzą z ogólnodostępnych kasków do innych sztuk walki. To oznacza dużą dostępność i szeroki wybór, jak również możliwość wybrania najlepiej dopasowanego modelu. Same kaski stosowane w krav madze można podzielić na trzy rodzaje:

 

  • Kask pełny – chroniący całą głowę, wliczając w to kości policzkowe, brodę, całą potylicę i nos, stosowany głównie wśród osób początkujących i dzieci;
  • Kask półzamknięty / półotwarty / półpełny – chroniący owal głowy, kości policzkowe oraz brodę, to najpopularniejszy wariant stosowany podczas treningów;
  • Kask otwarty – zwany również “kaskiem sparingowym” zapewnia jedynie minimalną ochronę od kopnięć i uderzeń od boku, przód i tył głowy są odsłonięte.

 

Każdy model kasku ma swoje plusy i minusy, przykładowo: kask pełny daje maksymalną osłonę, ale może ograniczać widzenie. Kask półzamknięty chroni niemal całą twarz, jednak odsłonięty nos sprawia, że wciąż narażeni jesteśmy na urazy tej części ciała. Kask otwarty z kolei jest najlżejszy i doskonale sprawdzi się wśród profesjonalistów, jednak początkujący nie będą czuć się w nim tak bezpiecznie.Jakie modele kasków do krav magi sprawdzą się najlepiej?

 

Kask do krav magi to w dużej mierze wybór podyktowany naszymi indywidualnymi preferencjami. Jedni będą czuli się lepiej w kaskach półotwartych, podczas gdy innym znacznie lepiej będzie zacząć przygodę od kasków pełnych. Uczestnikom zajęć Krav Maga Saggita rekomendujemy kaski półpełne, które nie ograniczają pola widzenia. Taki poziom ochrony zupełnie wystarczy, bowiem moduły sparingowe to tylko jedna z części ćwiczeń. Zwróć uwagę, by Twój kask treningowy nie miał metalowej kratki lub by była ona na rzepy z możliwością odpięcia. Kratka ta, która dość często dołączana jest do typowych kasków bokserskich, może zostać uszkodzona przy wyprowadzaniu silniejszego ciosu lub kopnięcia, co stanowi ryzyko tak dla atakującego, jak i broniącego się. Pojawia się pytanie – czy marka ma znaczenie? W pewnym sensie jest to wyznacznik doświadczenia na rynku czy chociażby obecności w świecie sportu. Nie powinniśmy jednak dążyć do tego, by za wszelką cenę wyposażyć się tylko w markowy sprzęt.  Ile kosztuje kask do krav magi?

 

Tak jak w przypadku wszelkiego innego sprzętu, tak i tu cena znacznie się różni od jakości wyrobu i samego modelu kasku. Na rynku znajdziemy egzemplarze poniżej 150 złotych, ale też dostępne są kaski za więcej niż 500 złotych. Rekomendujemy w tym wypadku umiar – w budżecie do 200 złotych spokojnie znajdziemy dobrej jakości kask sparingowy. Pamiętajmy, by kask był dopasowany do rozmiaru naszej głowy, a dokładniej – obwodu mierzonego ponad uszami. Większość sklepów posiada swoje wytyczne co do rozmiaru, jednak typowy podział kształtuje się następująco:

 

  • Rozmiar XS – do 50 cm
  • Rozmiar S – od 50 do 53 cm
  • Rozmiar M – od 53 do 56 cm
  • Rozmiar L – od 56 do 60 cm
  • Rozmiar XL – od 60 cm do 64 cm

 

Zastanawiasz się, który kask będzie dla Ciebie najlepszy? Wybierz modele, które rozważasz i zapytaj naszych instruktorów. Z chęcią udzielą Ci odpowiedzi na pytania i pomogą wybrać najlepszy dla Ciebie sprzęt!

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?