Odpoczynek aktywny i bierny. Na czym polegają, który jest lepszy?

Odpoczynek przybiera rozmaite formy i zależny jest od wielu czynników. Jedni odpoczywają oglądając seriale czy ucinając sobie krótką drzemkę. Inni nie wyobrażają sobie siedzenia w miejscu – dla nich odpoczynkiem jest wizyta na siłowni lub na basenie. Co sprawia, że wybieramy konkretny rodzaj wypoczynku? Na czym polega odpoczynek aktywny, a na czym bierny? Który rodzaj odpoczynku jest lepszy dla danego stylu życia? Jakie są zalety i wady obu form odpoczynku?Na czym polega odpoczynek aktywny?

 

Odpoczynek aktywny – zwany również czynnym – zakłada pewną aktywność, dynamizm, ruch. Polega on na uprawianiu sportu, rekreacyjnie lub wyczynowo, amatorsko lub półprofesjonalnie. Ktoś może stwierdzić, że przecież sport oznacza pot, zmęczenie, zadyszkę, niekiedy wręcz skurcze, zakwasy i mikrourazy. Jak to się ma do odpoczynku? Ano tak, że zmieniamy nasze środowisko – praca statyczna obciąża nas przede wszystkim intelektualnie, zamiast pracować mięśniami, “pracujemy” mózgiem i układem nerwowym. Idąc na siłownię, pływając czy jeżdżąc na rowerze, nie musimy myśleć abstrakcyjnie, dokonywać skomplikowanych obliczeń czy nawet komunikować się. Tak więc odpoczynek aktywny będzie zalecany przede wszystkim tym osobom, które pracują siedząco lub z niewielkim ruchem. Osoby pracujące fizycznie też mogą odpoczywać aktywnie, ale muszą pamiętać o tym, by uzupełnić deficyt kaloryczny i zabezpieczyć mięśnie oraz stawy przed przeciążeniem. Mimo to dla osób pracujących fizycznie lepszy będzie wypoczynek bierny.Na czym polega odpoczynek bierny?

 

Odpoczynek bierny jest przeciwieństwem wypoczynku czynnego i charakteryzuje się spokojem, statecznością. Polega on na czynnościach, które nie są intensywne w sensie kondycyjnym, nie angażują człowieka do aktywności fizycznej. I tutaj należy zwrócić uwagę na jakość odpoczynku biernego, czyli tym, co robimy w trakcie wypoczynku. Czym innym jest rozwój intelektualny pod postacią czytania książek lub nauki języka obcego, czym innym krótki sen regeneracyjny, a czym innym jest oglądanie seriali lub granie na komputerze. Odpoczynek bierny polega na angażowaniu intelektu, “pracowaniu” mózgiem, podczas gdy mięśnie odpoczywają. Ten rodzaj odpoczynku będzie świetny dla wszystkich, których praca jest uciążliwa fizycznie, wymaga przenoszenia ciężarów lub dużej dawki ruchu. Osobom pracującym intelektualnie nie zaleca się wypoczynku biernego z uwagi na brak ruchu. Przejście z pracy biurowej do spania lub oglądania seriali sprzyja otyłości, zwyrodnieniom układu kostno-stawowego, osłabieniu mięśni czy rozwoju chorób krążeniowo-oddechowych.Zalety i wady wypoczynku aktywnego i biernego

 

Nie można zakładać, że jeden lub drugi wypoczynek ma same zalety lub jedynie wady. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, których należy być świadomym. Odpoczynek aktywny oznacza bezpośrednie korzyści związane z ruchem – wysoka sprawność ruchowa, bardzo dobra kondycja, dbanie o zdrowie fizyczne. Pokonywanie przeszkód i słabości wiąże się także z dużą satysfakcją i komfortem psychicznym. Wady takiego wypoczynku związane są z wysoką podatnością na kontuzję i uszczerbki na zdrowiu. Po wysiłku fizycznym bardzo często towarzyszy uczucie wyczerpania, czyli de facto wypoczynek staje się męczący. Jeśli chodzi o wypoczynek bierny, tu zaletą jest jego dostępność – praktycznie wszędzie można usiąść lub uciąć sobie krótką drzemkę. Wiele aktywności związanych z wypoczynkiem biernym to szansa na rozwój intelektualny – czytanie książek, oglądanie programów przyrodniczych lub nauka języka obcego. Do wad należy statyczność, a więc duża szansa na zastanie mięśni, bóle pleców, apatia i ospałość. Jeśli w wolnych chwilach dostarczamy sobie wielu bodźców poprzez np. grę na komputerze lub oglądanie serialów, możemy być przestymulowani, w wyniku czego nasz umysł nie odpoczywa.Krav maga jako forma wypoczynku

 

Istnieją rozmaite formy aktywności, które mają elementy zarówno wypoczynku biernego, jak i aktywnego. Z jednej strony zakładają one bardzo lekką aktywność fizyczną, z drugiej zaś nie jest to intensywna forma sportu i istotnym aspektem jest także stymulacja umysłowa. Taką formą aktywności jest chociażby krav maga, czyli praktyczna nauka skutecznej samoobrony. Będzie ona dobrym wyborem zarówno wśród osób pracujących fizycznie, jak i umysłowo. Dlaczego? Ponieważ jest to forma zdrowego zmęczenia, gdzie stres, nerwy i napięcie znajdują zdrowe ujście w celu doskonalenia swoich umiejętności. Efektem końcowym takiego treningu jest satysfakcja i poczucie rozwoju – zarówno intelektualnego, jak i fizycznego. Krav maga nie zastąpi Ci siłowni, a jednocześnie nie będzie nużyć Cię tak, jak oglądanie seriali na sofie. Przekonaj się, jak będziesz się czuć podczas takich zajęć i przyjdź do nas na trening – działamy we Wrocławiu, Świdnicy i w Wałbrzychu!

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?