Jak wygląda trening krav maga? Zajęcia z krav magi w Akademii Obrony Saggita

Zdolność do samoobrony to jedna z najważniejszych i najbardziej podstawowych umiejętności. Coraz więcej osób rozumie tę potrzebę i decyduje się na rozpoczęcie treningów krav magi. Wciąż jednak niektórzy wahają się i mają wątpliwości, czy krav maga to na pewno odpowiednie zajęcia. W tym tekście przybliżamy strukturę treningu krav magi i wyjaśniamy, czemu służą poszczególne moduły.



Trening krav magi krok po kroku

 

Na wstępie zaznaczamy – każda szkoła oferująca zajęcia z samoobrony samodzielnie kształtuje poszczególne moduły. Czas trwania ćwiczeń może się różnić, jednak zazwyczaj mieści się on w przedziale od 60 do 120 minut. Przez co – przykładowo – w jednej szkole rozgrzewka będzie trwać nie więcej niż 5 minut, w innej zaś co najmniej 15 minut. Poniższy opis odnosi się do zajęć prowadzonych w Akademii Obrony Saggita we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu. Struktura treningowa dzieli się na 5 modułów: rozgrzewkę, wprowadzenie do techniki, technika właściwa, sparingi lub nauka wyprowadzania ciosów i podsumowanie.



Rozgrzewka

 

Choć przez część osób uważana za zbędną, rozgrzewka w istocie daje wiele korzyści. To proces uelastycznienia ciała i przygotowania mięśni do wysiłku fizycznego. Zwiększa ona zakres ruchomości stawów i podnosi temperaturę ciała, co pozwala na efektywniejszy trening. Ćwiczenia w trakcie rozgrzewki mają zarówno charakter klasycznych sekwencji ruchowych (np. krążenia ramion), jak i grywalizacji (np. walki kogutów). Rozgrzewka trwa około 10 minut i płynnie przechodzi w kolejny moduł, jakim jest wprowadzenie do techniki.



Wprowadzenie do techniki

 

To etap niejako “rozbijający” właściwą technikę (lub techniki, zależnie od postępu grupy) na czynniki pierwsze. Kursanci krok po kroku uczą się:

  1. Identyfikacji i reagowania na zagrożenie – ilu jest napastników, czy napastnik jest uzbrojony, w jakich okolicznościach ma zastosowanie dana technika.
  2. Doboru ciosów i kopnięć – w zależności od przestrzeni, liczny napastników i innych warunków stosowane są możliwie skuteczne środki obezwładniające.
  3. Wyboru miejsc wyprowadzenia uderzeń – ciosy i kopnięcia muszą być poprowadzone tak, by jak najszybciej i najskuteczniej zneutralizować zagrożenie.

 

Ten moduł ma charakter praktyki poprzedzony demonstracją instruktora i teoretycznym omówieniem każdego kolejnego kroku. Trwa ona około 25-30 minut, po nim następuje moduł techniki właściwej.



Technika właściwa

 

Gdy kursanci zostaną zaznajomieni z całą sekwencją, następuje dobór w pary i naprzemienne wykonywanie techniki. Całość wykonywana jest oczywiście w warunkach kontrolowanych i z ochraniaczami, by nauka była bezpieczna i bezbolesna. Instruktor obserwuje każdą z par i na bieżąco wprowadza korekty ewentualnych błędów. W razie potrzeby prowadzący ćwiczenia przerywa pracę w grupach, omawia najczęściej występujące pomyłki i podpowiada, jak dopracować proces wykonywania techniki. Jeśli technika nie jest skomplikowana, trener może wprowadzić modyfikację, np. jak zachować się, gdy napastnik będzie uzbrojony w pistolet zamiast noża. Następnie ma miejsce zmiana w parach i sekwencja na nowo jest wykonywana już z wdrożeniem korekt lub modyfikacji..Ta część trwa minimum 30 minut, dzięki czemu kursanci w praktyce zdobywają nowe doświadczenie.



Nauka wyprowadzania ciosów lub sparingi

 

Czwarty z modułów ma charakter zmienny, zależnie od doświadczenia kursantów. W grupach początkujących częściej pojawia się nauka wyprowadzania ciosów, w grupach mieszanych i zaawansowanych częściej praktykuje się sparingi. Wyprowadzanie ciosów i kopnięć ma za zadanie pokazać uczestnikom, w jaki sposób skutecznie i bez uszczerbku na własnym zdrowiu bronić się poprzez atak. Sparingi z kolei mają za zadanie szlifować poznane już techniki, ciosy i kopnięcia w formule full combat. Zarówno jedna, jak i druga formuła modułu jest ściśle kontrolowana przez instruktora, który dba o bezpieczeństwo. Do tej części potrzebne będą ochraniacze na zęby, suspensorium, rękawice i opcjonalnie ochraniacze na piszczele. Wszystkie te akcesoria znajdziecie w naszym sklepie firmowym. Ta część trwa od 15 do 20 minut, zależnie od tego, jak długo trwał poprzedni moduł.



Podsumowanie

 

Ostatni z modułów zajmuje nie więcej niż 5 minut i niczym klamrą spina wszystkie elementy zajęć. Instruktor w pigułce przypomina najważniejsze elementy zajęć i przekazuje ostatnie uwagi. To także moment na zadawanie pytań trenerowi – lepiej zapytać o coś, co już było kilkukrotnie omawiane niż wyjść z jakimikolwiek wątpliwościami. Po zajęciach możliwe jest także opłacenie zajęć na kolejny miesiąc lub złożenie zamówienia na koszulki, ochraniacze czy inne akcesoria z naszego sklepu. Po podsumowaniu i pożegnaniu instruktorzy jeszcze przez kilka minut pozostają na sali, można wówczas podejść w razie jakichkolwiek spraw, które wymagają omówienia “w cztery oczy”. Tym sposobem zajęcia dobiegają końca.

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?