Ile kalorii można spalić podczas krav magi?

Pierwotnie była jednostką ciepła, obecnie stosowana jest do określania wartości energetycznej pożywienia. Kilokalorie – bo o nich mowa – otaczają nas zewsząd, od półek sklepowych przez restauracje aż po nasze smartwatche z funkcją pomiaru. Nic dziwnego – na ich podstawie bazuje dietetyka, która pomaga budować masę mięśniową, chudnąć czy też dobrze się odżywiać. Wiele osób obserwuje to, ile kalorii spala podczas aktywności fizycznej, by utrzymać deficyt kaloryczny. Nasi kursanci mogą zadawać sobie pytanie – ile kalorii spala krav maga?Kilka słów o kaloriach

 

Kalorie towarzyszą nam wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z żywnością lub aktywnością fizyczną. Poprzez skrót “kcal”, czyli prawidłowo rozwijając “kilokalorie” wyraża się wartość energetyczna, jaką ludzki organizm przyswaja spożywając posiłek lub wykonując określone czynności. To, ile kalorii znajdziemy w danym produkcie zależy przede wszystkim od jego bazowych składników, a więc m.in. węglowodanów, białek, tłuszczy czy błonnika. Najwięcej kalorii dostarczy nam 1 gram tłuszczów – około 9 kcal, zaraz za nim jest… alkohol, który dostarcza 7 kcal z grama, z kolei białko i węglowodany dostarczają po 4 kcal na 1 gram. Dla zobrazowania – 90 kcal znajdziemy w łyżeczce masła (12 g), kieliszku wódki (40 ml), dwóch jabłkach (180 g) czy kromce chleba z salami i ketchupem (30 g-15 g-5 g). O ile łyżeczką masła czy kieliszkiem wódki nie zaspokoimy apetytu, o tyle dwa jabłka to całkiem sensowna propozycja na drugie śniadanie lub podwieczorek. Dlatego ważna jest nie tylko ilość, ale też jakość i struktura przyswajanych mikro- i makroelementów.  Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na kalorie?

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy od szeregu czynników. Decydujący wpływ na to, ile kalorii powinniśmy dziennie przyswajać determinuje nasza płeć, waga, styl życia, rodzaj pracy czy aktywność fizyczna. Dla filigranowej kobiety pracującej umysłowo i z brakiem aktywności fizycznej 2000 kcal może okazać się zbyt dużą dzienną kaloryką. Natomiast dobrze zbudowany górnik, który po pracy chodzi na basen, siłownię lub treningi krav maga będzie potrzebować co najmniej 4000 kcal, by zaspokoić wydatek energetyczny. Dlatego też podawane na opakowaniu wskaźniki RWS (Referencyjne Wartości Spożycia, dla kobiet 2000 kcal, dla mężczyzn 2500 kcal) należy traktować z bardzo dużym dystansem. Prawidłową miarą ustalającą dzienne zapotrzebowanie na kalorie jest wskaźnik PPM i CPM. Pierwszy z nich – Podstawowej Przemiany Materii – wskazuje, ile kalorii musimy dostarczyć, by podtrzymać bazowe funkcje życiowe, np. prawidłową pracę serca, wątroby czy nerek. Drugi – Całkowitej Przemiany Materii – uwzględnia PPM powiększony o mnożnik (od 1,2 do 2,0), który to symbolizuje naszą aktywność fizyczną. Dla mężczyzny w wieku 30 lat, o wadze 95 kg przy wzroście 185 cm CPM wynosi 2100 kcal, a PPM przy umiarkowanej aktywności fizycznej (2-3 lekkie treningi tygodniowo) wynosi 3130 kcal.Ile kalorii spala krav maga?


Wiemy już z poprzednich artykułów, że krav maga to trening o mieszanej strukturze – ćwiczenia anareobowe, areobowe i regeneracyjne przeplatają się między sobą. To bardzo dobra informacja dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów lub w sposób holistyczny zadbać o swoją kondycję. Godzina treningu krav magi pozwala spalić od 580 do nawet 700 kalorii. Biorąc pod uwagę fakt, że w Akademii Obrony Saggita zajęcia trwają 90 minut, to jedna jednostka treningowa spala od 800 do ponad 1000 kalorii. Dla porównania – 1000 kalorii spalimy biegnąc szybkim tempem przez 55 minut, grając w squasha przez 70 minut, pływając przez 100 minut, spacerując przez 240 minut lub śpiąc przez 1,5 dnia. Aby spalić 1 kilogram tkanki tłuszczowej, konieczne jest spalenie około 7700 kalorii, co daje 8 treningów krav maga. Pamiętajmy jednak, że to nie redukcja masy ciała czy poprawa sylwetki jest najważniejsza w naszych ćwiczeniach. Kluczową kwestią jest nauka skutecznej samoobrony w każdych warunkach, nawet w starciu z liczniejszym i uzbrojonym napastnikiem. Zrzucone kilogramy to tylko dodatek do niezwykle cennej umiejętności ochrony siebie i swoich bliskich.

Podobne Newsy
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!
Krav maga dla kobiet – 5 powodów, dla których warto zapisać się na kurs tylko dla pań
Gaz pieprzowy – rodzaje, cena. Czy gaz pieprzowy pomoże w samoobronie?