Ochraniacze na piszczele – wszystko, co warto wiedzieć

Podczas zajęć z krav magi dbamy o bezpieczeństwo naszych uczestników. Jednak – jak w każdym sporcie – nie sposób całkowicie wyeliminować ryzyka kontuzji. Można jednak zminimalizować kontuzjogenne czynności poprzez stosowanie ochraniaczy. Poza obowiązkowymi rękawicami i ochraniaczami na szczękę, warto wyposażyć się w ochronę goleni, piszczeli i stóp. Takie zabezpieczenie gwarantują ochraniacze na piszczele do kickboxingu, muay thai i innych sportów walki.Ochraniacze na piszczele do krav magi

Wiele osób szkolących się w systemie krav maga decyduje się na zakup ochraniaczy na piszczele. Podczas treningów nauka ma charakter ściśle praktyczny, co oznacza dużą liczbę wyprowadzanych ciosów i kopnięć. Dodatkowo, w trakcie zajęć praktykowane są sparingi, które w holistyczny sposób rozwijają uczestników. Nic więc dziwnego, że podczas typowych treningów krav maga pojawia się potrzeba stosowania ochraniaczy na piszczele. Jednak czy istnieją specjalne, dedykowane ochraniacze na tę część ciała? Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ w krav madze można pozwolić sobie na pewną dozę elastyczności. Mogą to być ochraniacze do muay thai, kickboxingu, MMA czy innych sztuk walki. Nie sprawdzą się za to ochraniacze piłkarskie, znane również jako nagolenniki czy “deski”. Bierze się to z faktu, że ochraniacze na piszczele do piłki nożnej mają charakter typowo defensywny – chronią przed kontaktem z korkami przeciwnika. Kopnięcie wymierzone ze wzmocnieniem w postaci nagolennika byłoby niezwykle ryzykowne. Dlatego też ochraniacze na zajęcia krav maga powinny być takie same, jak modele stosowane w sztukach walki.Co dają ochraniacze na piszczele?

Ochraniacze na piszczele wspierają Cię podczas treningu na kilka różnych sposobów. Po pierwsze – neutralizują ból i nieprzyjemne uczucia w trakcie kopnięć. Piszczel jest dość specyficznym miejscem Twojego ciała, gdzie frontalnie Twoja kość ma bardzo słabą ochronę. Nieraz można odczuć przeszywający ból uderzając tą częścią ciała o szafę, stół czy inny mebel. Miękka pianka amortyzuje uderzenie, przyjmując energię na siebie. Dzięki temu nie będziesz czuć bólu, bo poczujesz się, jakby Twoja noga uderzyła o poduszkę. Wraz z neutralizacją minimalizowane jest zagrożenie kontuzji, która mogłaby wiązać się z pęknięciem lub złamaniem kości. Na takie urazy narażeni są nawet doskonale wytrenowani zawodnicy, doświadczyli tego znani z UFC Anderson Silva, Chris Weidman czy Conor McGregor. Wszyscy oni doznali kontuzji w trakcie walki, a – jak wiadomo – w trakcie starć nie można korzystać z ochraniaczy. Z dużym prawdopodobieństwem nie doświadczyliby oni tych kontuzji, gdyby w trakcie kopnięcia mieli założone ochraniacze na piszczele. Kolejną kwestią jest fakt, że ochraniacz na piszczel usztywnia Twoją nogę. Choć materiał jest stosunkowo elastyczny, to konstrukcja piszczela działa niczym rusztowanie. Wiele osób trenujących sztuki walki przyznaje, że dzięki ochraniaczom na piszczele czują się stabilniej. W końcu – ochraniacze na piszczele dają Ci komfort psychiczny i większe poczucie bezpieczeństwa. Dzięki nim śmiało możesz wykonywać niezbędne w krav madze kopnięcia, dzięki czemu postępy w nauce samoobrony będą szybsze.Ochraniacz na piszczel – do kickboxingu czy MMA?

Przede wszystkim warto się zastanowić czy chcesz stosować ochraniacz “pełny”, używany w K1, kickboxingu czy muay thai. W tym wariancie część piszczelowa płynnie przechodzi do ruchomego, choć usztywnionego elementu okrywającego stopy. Zapewnią Ci najlepszą możliwą ochronę, jednak mają swoje minusy. Po pierwsze – musisz się nauczyć w nich poruszać, co na początku może być sporym problemem. Niedopasowane pełne ochraniacze na piszczele mają tendencję do przesuwania się, podwijania lub opadania. Po drugie – są znacznie droższe od klasycznych modeli, cena przyzwoitej jakości pełnych ochraniaczy zaczyna się od 220-250 złotych wzwyż. Jeśli więc jesteś początkującą osobą, lepszym wyborem będą klasyczne ochraniacze stosowane m.in. w treningach MMA. Nie mają one osłony stopy, jednak w zupełności wystarczą do realiów ćwiczeń krav magi. Plusem jest także cena – solidny ochraniacz można znaleźć za mniej niż 150 złotych. Proponowany przez nas model, dostępny w naszym sklepie doskonale sprawdzi się zarówno wśród nowicjuszy, jak i doświadczonych kraverów.

Podobne Newsy
Krav maga – dla kogo? Kto może zapisać się na zajęcia krav maga?
Jak wygląda trening krav maga? Zajęcia z krav magi w Akademii Obrony Saggita
Nowe nabory ruszyły! Krav maga we Wrocławiu, Świdnicy i Wałbrzychu
Krav maga dla początkujących – naucz się skutecznej samoobrony!